Rosnące ceny ogrzewania domu oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej sprawiają wiele trudności finansowych ogromnej liczbie gospodarstw. Część z nich, bez możliwości przyłączenia się do sieci gazowej, musi zdecydować się na korzystanie z kosztownego ogrzewania elektrycznego lub podjąć decyzję o montażu jednego z kilku rodzajów kotłów na opał, taki jak pellet lub ekogroszek. Pompa ciepła powietrze-woda jest znacznie ciekawszym wyborem. Zyskujesz niezależność, niskie ceny eksploatacji i wysoką efektywność. To jednak tylko początek.
Do czego służy pompa ciepła powietrze-woda?
Powietrzna pompa ciepła do niedawna była tylko nowinką technologiczną na rynku ogrzewania, teraz jednak coraz więcej osób wykorzystuje to urządzenie do przygotowania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania swoich domowych pomieszczeń. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ich uniwersalność, niskie bieżące koszty eksploatacyjne oraz marginalną awaryjność.
Powietrzne pompy ciepła można zainstalować w zasadzie w każdym domu, zarówno tym nowo wybudowanym, jak i poddanym np. termomodernizacji. Z całą pewnością instalację pompy warto przewidzieć już na etapie stawiania budynku, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wówczas optymalnym wyborem jest podłączenie się do aktualnej instalacji grzewczej i ewentualnie przeprowadzenie kilku modyfikacji w jej zakresie przez wykwalifikowanego technika.
Czy pompa ciepła jest lepszym wyborem niż inne źródła ciepła?
Z reguły zdecydowanie tak – większość osób, które zdecydowały się na montaż pomp ciepła, wcześniej z całą pewnością przekonało się, że mimo nieco większych nakładów inwestycyjnych cechują się lepszą skutecznością. Standardowe kotły na pellet lub ekogroszek wymagają zaaranżowania jednego z pomieszczeń na kotłownię, a w przypadku ogrzewania elektrycznego trzeba ograniczyć utraty ciepła. Uszczelnić okna, drzwi i zastosować lepszą termoizolację zewnętrzną.
Koszty mogą różnić się w zależności od powierzchni całego domu i liczby pomieszczeń, które należy ogrzać w sezonie grzewczym. Liczą się nawet takie detale i szczegóły, jak nasłonecznienie czy wysokość gruntu n.p.m. Ciężko także konwencjonalne sposoby ogrzewania domu uznać za ekologiczne.
Pompa ciepła pobiera ciepło ze źródeł odnawialnych, a tym samym nie wywiera niekorzystnego wpływu na środowisko. Poza oczywiście pewnym poborem energii elektrycznej, której zużywa niewspółmiernie mało, w stosunku do osiąganych korzyści. Średnio w nowoczesnych urządzeniach zużywa się około 30% energii elektrycznej potrzebnej do wygenerowania pełnej mocy grzewczej urządzenia.
Jak są zbudowane pompy ciepła powietrze-woda?
Warto zacząć od budowy pompy ciepła. To urządzenie o stosunkowo prostej konstrukcji, którego działanie zasadniczo nie różni się niczym, od sposobu działania standardowej lodówki – jest jednak zupełnie odwrotne. W przypadku lodówki ciepło z jej wnętrza oddawane jest na zewnątrz, podczas gdy powietrzne pompy ciepła odbierają ciepło z otoczenia i wtłaczają je do instalacji. Cechują się z tego względu dość podobną, lecz nie tożsamą budową, w której znajduje się:
- sprężarka,
- skraplacz,
- zawór rozprężny,
- parownik,
- czynnik chłodniczy.
Czynnik chłodniczy to podstawa dobrze działającej pompy ciepła, który w zależności od aktualnego stanu skupienia zmienia swoją postać – z ciekłej na gazową i z gazowej na ciekłą. Czynnik w trakcie krążenia po układzie odbiera ciepło z otoczenia, a w układzie zwiększa się ciśnienie oraz panująca w nim temperatura. Czynnik po zmianie stanu skupienia przez sprężarkę kieruje się do skraplacza, oddając jednocześnie ciepło do instalacji, pobrane przez urządzenie z zewnątrz.
Warto także rozróżnić dwa źródła ciepła:
- Dolne źródło – to źródło, z którego odpowiednia pompa pobiera ciepło. Może to być grunt, w przypadku urządzeń gruntowych, woda lub powietrze. Charakterystyczną cechą dolnych źródeł jest ich znacznie niższa temperatura, niż ogrzewanych pomieszczeń.
- Górne źródło – znane także jako odbiornik ciepła. To z reguły instalacja grzewcza oraz CWU, która wykorzystuje ciepło wygenerowane przez pompę po jego pobraniu ze źródła dolnego.
Widać zatem, że tak naprawdę pompy pobierają ciepło bezpośrednio z dolnego źródła, siłą rzeczy o znacznie niższej temperaturze niż we wnętrzu ogrzewanego pomieszczenia. To zasługa czynnika chłodniczego.
Działamy w:
Pompa ciepłą powietrze-woda – najważniejsze zalety
Pompa ciepłą powietrze-woda z zasobnikiem i bez to urządzenia, dla których zdecydowana większość prywatnych inwestorów rezygnuje z konwencjonalnych źródeł ciepła. Nie jest to dzieło przypadku – dobrze zaprojektowaną pompę ciepła można użytkować przez wiele lat, a wytworzoną energię cieplną zestawić z ogrzewaniem podłogowym czy podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Warto zatem poznać konkretne zalety tych urządzeń. Należy do nich:
- Ekologia – urządzenia zasilane są energią elektryczną tylko w niewielkim stopniu, jej udział w generowaniu ciepła wynosi około 30%.
- Bezawaryjność – nowoczesna pompa ciepła split jest urządzeniem w zasadzie zupełnie bezproblemowym w bieżącej eksploatacji, rzadko ulega usterkom i w praktyce nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.
- Bezpieczeństwo – kotły na paliwo stałe, np. pellet, ekogroszek lub orzech, jak i kotły na gaz, mogą wywoływać u domowników uzasadnione obawy. Nie ma ich w przypadku pompy ciepła.
- Okres użytkowania – standardowe źródła ciepła wymagają cyklicznej wymiany czy dostosowania ich budowy do aktualnie panujących obowiązków, pompy ciepła są przewidziane do pracy przez wiele lat – nawet 30!
- Mało zajmowanej przestrzeni – pompy ciepła nie wymagają specjalistycznej kotłowni – gotowe urządzenie zajmuje praktycznie tyle samo miejsca, co typowa lodówka lub niewielki regał meblowy.
Pompa ciepła powietrze-woda CWU – Kaisai
Pompy ciepła Kaisai stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów wśród naszych klientów. Fakt ten wynika przede wszystkim z rygorystycznego podejścia marki względem niezawodności jej produktów, jak i zastosowania ponadprzeciętnych, nowoczesnych procesów produkcyjnych. Marka oferuje w swojej bieżącej kolekcji kilka urządzeń dopracowanych w najmniejszych szczegółach, w tym modele typu split, jak i warianty z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, a także coraz częściej wykorzystywane monobloki. Producent swoje urządzenia kieruje zarówno do domów, jak i mieszkań, a nawet większych czy mniejszych biur. O popularności marki Kaisai niech świadczą liczby – firma sprzedała 500 000 jednostek w całej Polsce i ma swoje oficjalne kanały dystrybucji w łącznie 33 krajach całego świata!
Pompy ciepła powietrze woda Stiebel
Stiebel-Eltron to kolejna marka uznawana przez wiele osób za premium w dziedzinie produkcji pomp ciepła. Koncern oferuje wiele urządzeń, które cechują się niezwykle wysoką jakością i doskonałymi parametrami technicznymi. Część z nich wynika z ponad 40-letniego doświadczenia firmy w ich produkcji, a część ze względu na zatrudnienie wyłącznie najlepszych inżynierów i specjalistów z branży. Firma zapewnia pełne bezpieczeństwo użytkowania jej produktów, jak i ponadprzeciętną trwałość, która gwarantuje wiele lat bezawaryjnej eksploatacji. Oczywiście urządzenia mają silniki inwerterowe o podwyższonej efektywności, generują marginalną ilość hałasu, mają funkcję trybu nocnego, a także mogą komunikować się z internetem w celu zdalnego sterowania ich pracą przez użytkownika.
Pompa ciepła powietrze-woda – cena z montażem
Pompa ciepła powietrze woda – cena montażu wcale nie należy do zbyt wysokich w stosunku do prognozowanych oszczędności. W naszej firmie instalacja łączy się z niewielkimi kosztami, szczególnie gdy klient zakupi także jedno z urządzeń znajdujących się w naszej ofercie, i jest zależna głównie od rodzaju wybranej pompy oraz jej wymagań względem konstrukcji budynku. Cenę ustalamy zawsze indywidualnie, dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami w celu uzyskania wiążącej wyceny. Na terenie Wielkopolski prowadzimy montaż pompy ciepła wraz z jej bieżącym serwisowaniem – klientom gwarantujemy zawsze niskie, korzystne ceny.
Czy montaż pompy ciepła powietrze-woda jest skomplikowany?
Wbrew pozorom stworzenie dobrze zaplanowanej instalacji nie należy do czynności zbyt trudnych, lecz istotna jest wiedza oraz wieloletnie doświadczenie instalatora w zakresie dotychczasowych realizacji. Urządzenie może być pojedyncze (monoblokowe) lub typu split, którego montaż jest nieco droższy, lecz bardzo korzystny finansowo ze względu na dalszą cenę eksploatacji. Pompa ciepła powietrze-woda – cena montażu, jak widać, nie jest zbyt wysoka właśnie ze względu na niewielkie trudności mechaniczne.
Pompy ciepła powietrze-woda – koszt eksploatacji
Pompa ciepła powietrze-woda – cena z montażem to nie wszystko, istotny jest także koszt bieżącej eksploatacji. Z reguły cena miesięcznego ogrzewania jest nawet 2-krotnie niższa w stosunku do instalacji gazowej lub elektrycznej, co świadczy o bardzo wysokiej sprawności względem innych sposobów ogrzewania. Oczywiście koszt jest zależny głównie od oczekiwań domowników, metrażu oraz nasłonecznienia i wielu innych parametrów.
Pompa ciepła powietrze-woda do CO i CWU – cena za urządzenie.
Pompa ciepła powietrze-woda do CO i C.W.U. – cena może początkowo wydawać się dość wysoka, jest jednak tylko niewiele wyższa niż standardowy kocioł do ogrzewania pelletem, węglem typu orzech czy ekomiał. Cała instalacja powinna zamknąć się w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych za pełen komplet – od zakupu urządzenia, aż na jego wdrożeniu i stworzeniu dobrej instalacji kończąc. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – jesteśmy przekonani, że nasz asortyment oraz profesjonalizm spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów.